Nazwy funkcji w Calc

Użytkowanie pakietu jako całości
Awatar użytkownika
Jermor
Kontakt:

Nazwy funkcji w Calc

Post autor: Jermor »

Chciałbym zaproponować naszej społeczności wystąpienie do Apache Software Foundation i The Document Foundation o zaniechanie polonizacji nazw funkcji w arkuszu Calc. Moim zdaniem przynosi to więcej szkody niż pożytku.
  1. Po pierwsze tworzone nazwy to jakieś potworki i łamańce skrótów mających wyjaśnić istotę funkcji. O ile takie nazwy są stosunkowo proste do utworzenia w języku angielskim, to w języku polskim nie jest to już takie łatwe. Kilka przykładów: NR.SER.OST.DN.MIES(), ÓSM.NA.DWÓJK(), czy BD.ODCH.STANDARD.POPUL( ).
  2. Po drugie przeszkadza to w komunikacji ze środowiskiem użytkowników pracujących w innym środowisku językowym. Jak komunikować się np. z Bugzillą? Trzeba odnaleźć nazwę angielską i o ile w Libre można włączyć opcję "Użyj angielskich nazw funkcji" to w Apache takiej możliwości już nie ma.
  3. Po trzecie utrudnia prace wtedy, gdy należy wykonać działania na arkuszu zlokalizowanym dla innego języka.
  4. Po czwarte grupa pracująca nad helpem będzie miała ułatwione zadanie. Już teraz są przypadki, kiedy w helpie nie ma spolonizowanej nazwy funkcji, albo przykłady ich stosowania przedstawione są nazwami angielskimi.
Pozostaje oczywiście pytanie, co z istniejącymi nazwami? Sądzę, że zlokalizowane oprogramowanie powinno akceptować wprowadzanie nazw lokalnych równolegle z angielskimi, przy czym nazwy lokalne byłyby automatycznie przekształcone na nazwy angielskie, tak jak to robi korekta automatyczna.
Co o tym sądzicie?
AOO 4.1.12, LO 7.2.6 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jan_J

Re: Nazwy funkcji w Calc

Post autor: Jan_J »

Ja zasadniczo za:
2013: viewtopic.php?p=9344#p9344
2015: viewtopic.php?p=13860#p13860
2022: poglądu nie zmieniłem.
Sądziłem, że jestem odosobniony w swojej opinii.
Poważniej: odpowiedź miałaby rozmiar eseju. Nie wiem czy mnie stać czasowo. Postaram się coś dopisać, ale nie natychmiast.
JJ
LO (6.2|7.2) ∙ AOO (4.1) ∙ Python (3.10) ∙ Unicode 14 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ