Magyar rovásírás

Szövegszerkesztő
soson
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2008. szeptember 30., kedd 16:13

Magyar rovásírás

Hozzászólás Szerző: soson »

Szervusztok !

Linux felhasználó vagyok aki szeretné, hogy legyen Openoffice alatt egy magyar rovásírás fontkészlet. A programot megtaláltam - fontforge - amivel készítettem négy karaktert tartalmazó próba fontkészletet. Sikerült importálnom OO alá. A problémám, hogy a jobbról balra írást ( vagyis, hogy a leütött karakterek egyel balra tolódnak és a következő az előzőtől jobbra jelenik meg ) nem tudtam megoldani mert jobbról balra kell olvasni a rovásírásos szöveget.
Sajnos eddig még nem találtam leírást ami kisegített volna. Tud valaki segíteni ?

üdvözlettel : Soós Zoltán

A megoldást szívesen várom mailben is : sooszoltan<kukac>enternet.hu
Szerkesztés: a mailcímet lehetőleg így ne írjátok be, spamelés forrása lehet, ezért módosítottam
Linux másfajta • 2.2.X • Linux másfajta
Avatar
r4zoli
Site Admin
Hozzászólások: 850
Csatlakozott: 2008. február 17., vasárnap 4:52
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Magyar rovásírás

Hozzászólás Szerző: r4zoli »

Ebben a témában van hivatkozás egy fontra, http://user.services.openoffice.org/hu/ ... ?f=6&t=174. rovás unicode font, Hosszú Gábortól, amivel neki gondja van de nekem látszik mind.
Jobbról balra és balról jobbra írás közötti váltáshoz, aktiválni kell a komplex szövegelrendezés támogatását. Eszközök>Beállítások>Nyelvi beállítások>Nyelvek alatt és a formázás eszköztáron megjelenik a váltást lehetévő ikonpár(Jobbról-balra és balról-jobbra).
Olvasd el, és lehetőleg tartsd be az útmutatót a fórum használatához.
AOO 3.4.1 win7, LibO 4.0 win7.
Avatar
charlie
Önkéntesek
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2008. március 5., szerda 14:04
Kapcsolat:

Re: Magyar rovásírás

Hozzászólás Szerző: charlie »

nem feltétlenül kell a jobbról balra írás, ez változó, sok megmaradt írásemlékben szerepel balról-jobra, sőt vegyesen is. valamint ugye jobról balra esetén a betük is fordítva vannak, ilyet nem nem lehet külön karakterkiosztás nélkül
HosszuGabor
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2008. szeptember 25., csütörtök 8:08

Re: Magyar rovásírás

Hozzászólás Szerző: HosszuGabor »

Az Unicode SMP karakterek megjelenítésével volt gondom. Egyébként akit érdekel a székely-magyar rovásírás szabványosítása, írjon levelet a hosszugabor kukac freemail.hu címre, s felteszem a megfelelő, ezzel foglalkozó levelezési listára.

Üdvözlettel

Gábor
Ms Windows XP • 2.4.X • Ubuntu 8.x
soson
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2008. szeptember 30., kedd 16:13

Re: Magyar rovásírás

Hozzászólás Szerző: soson »

Szervusztok !

Köszönöm a válaszokat! Már régebben is próbálkoztam Hosszú Gábor fontkészleteit betölteni OO alá sikertelenül. Most a 2.4.1-es OO verzió alá sem megy.
Az a fontkészlet amit a Fontforge programmal készítek gond nélkül működik. Sőt a Fontforge megnyitja Hosszú Gábor ttf fájljait.
Nagyon szépek a betűk ! Tisztelettel fordulok a sok munka és az eredménye felé ezért megpróbálom Hosszú Gábor fontkészletét használni valamilyen módon. Nem értem miért nem jelenik meg a betűkészlet miközben a hozzáadásnál úgy tűnik rendben van minden.

Sajnos az első hozzászólásom nem volt egyértelmű ezért elnézést kérek. Most pontosítok : valóban a CTL bekapcsolásakor megjelenik a két ikon ami a jobbról-balra és balról-jobbra írás között váltogat. A karakterek leütésekor azonban a karakterek sorrendje a hagyományos balról jobbra elhelyezkedést követi. Én azt szeretném elérni, hogy jobbról balra lehessen olvasni a beírt szöveget. Azt vettem észre, hogy ha pl. a Héber billentyűzetkiosztásra kapcsolok, ott a kurzor jobbról balra mozog és a bevitt karaktereket is úgy jeleníti meg a szerkesztő, hogy az első leütött karakter bal oldalán jelenik meg a következő betű. Azt már látom, hogy tudásom elég hézagos a billentyűzetkiosztás és a fontkészletek terén. Lesz mit bepótolnom. Még egyszer köszönöm a hozzászólásokat!

üdv . soson
Linux másfajta • 2.2.X • Linux másfajta
Válasz küldése